A A A
Wersja kontrastowa

WyszukiwarkaJak to jest zrobione? Konkurs wiedzy technicznej już za nami.

Jak to jest zrobione? Konkurs wiedzy technicznej już za nami.

W świątecznej atmosferze został rozstrzygnięty Konkurs Wiedzy Technicznej „Jak to jest zrobione?", którego organizatorem była Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział Tarnobrzeg zarządzający TSSE Euro-Park Wisłosan, Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli oraz Gimnazjum nr 2 w Stalowej Woli. Patronat nad imprezą objął Klaster Edukacji Zawodowej przy TSSE Euro-Park Wisłosan.

Głównymi celami jakie przyświecały organizatorom były:

 • promocja kształcenia zawodowego
 • zdobycie przez uczniów gimnazjów wiedzy na temat lokalnego rynku pracy oraz możliwości wyboru zawodu
 • popularyzacja realizacji w gimnazjach bloków kształcenia zawodowego technicznego
 • wsparcie gimnazjów w zakresie realizacji bloków kształcenia technicznego
 • zainteresowanie uczniów gimnazjów szeroko rozumianą techniką
 • promocja działań na rzecz programu uczę się, studiuję i pracuję w miejscu zamieszkania
 • rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji

Uczniowie rywalizowali w pięciu branżach:

 1. Branża mechaniczna, temat „Aluminiowa felga do samochodu – jak to jest zrobione?"
 2. Branża samochodowa, temat „Układ jezdny samochodu – jak to jest zrobione?"
 3. Branża informatyczna, temat „Bezpieczny dom – jak to jest zrobione?"
 4. Branża elektroniczna, temat „Telebim, ekran LED – jak to jest zrobione?"
 5. Branża technologii materiałowej, temat „Morska instalacja wydobycia ropy naftowej – jak to jest zrobione?"

Każdemu z bloków tematycznych patronowały firmy związane z danymi branżami m.in. Uniwheels Production Sp. z o.o., PMB Led, Remet.

Do zmagań 15 grudnia 2015r.w Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli przystąpiło 20 uczestników. Konkurs składał się z trzech etapów. Etap pierwszy, to pisemny referat, który był elementem zgłoszenia do konkursu. Drugi i trzeci, to sprawdzian wiedzy teoretycznej i praktycznej, które odbywały się przed komisją konkursową w dniu rozstrzygnięcia zmagań. Komisja konkursowa składała się z nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz przedstawicieli przedsiębiorców.

Konkurs był trudny, a próg wejścia wysoki. Wzięli w nim udział najlepsi uczniowie, co udowodnili podczas poszczególnych etapów. Nowoczesna gospodarka potrzebuje najlepszych kadr, stąd taka formuła konkursu. Chcemy wyławiać techniczne diamenty i dalej je szlifować

mówi Maciej Ślezak Dyr. ARP S.A. Oddział Tarnobrzeg, zarządzający Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną Euro-Park Wisłosan.

Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, wszyscy uczestnicy podarunki, a szkoły, których reprezentanci wzięli udział w konkursie otrzymały narzędzia i sprzęt do nauczania technicznego (np. komplet felg z urządzeniami pomiarowymi).

Realizując zadania związane z przygotowaniem kadr dla nowoczesnej gospodarki, kładziemy mocny nacisk na promocję kształcenia zawodowego wśród gimnazjalistów. Zależy nam na tym, aby uczniowie podejmując decyzje o wyborze szkoły, mieli informację o możliwościach nauki w zawodach, na które będzie zapotrzebowanie w przyszłości. Dzięki naszym działaniom, już na etapie nauki w gimnazjum uczniowie poznają tajniki zawodów, sposób ich nauczania oraz potencjalnych pracodawców. Taka wiedza czyni ich wybór bardziej świadomym

dodaje Maciej Ślęzak

Podczas imprezy zostały wręczone stypendia ufundowane przez firmę Uniwheels Production Sp. z o.o. dla najlepszych uczniów z klas patronackich. Zostali też uhonorowani przedsiębiorcy przyjaźni dla szkolnictwa zawodowego.

Jest to kolejne w ostatnich miesiącach działanie w ramach Klastra Edukacji Zawodowej utworzonego przez TSSE. Oddział koordynuje też działania związane z pozyskiwaniem przez szkoły środków z funduszy regionalnych na rozwój współpracy z przedsiębiorcami. Do współpracy wciąż zapraszani są nowi partnerzy, aby oferta kształcenia zawodowego była jak najbardziej dopasowana dla potrzeb przedsiębiorców w Strefie.